Kalevala

Wioska Fińska nieopodal Karpacza z reniferami, psami husky? Jedyna taka na świecie pod patronatem Ambasady Finlandii. Brzmi zachęcająco? Byłam, sprawdziłam, doświadczyłam…

Do Kalevali przybyłam z mężem 10 stycznia na zaproszenie właścicieli. Byliśmy przed czasem, więc czekaliśmy do ustalonej wcześniej godziny, w tym czasie właściciele prowadzili zajęcia w szkole fińskiej, tak naprawdę posiadają wykształcenie pedagogiczne, to pewnie nauczanie przychodzi im z łatwością…Na zakończenie zajęć i zwiedzania duża grupa dzieciaków w asyście psów, sań i właścicieli udała się na pobliską górkę… Dzieci piszczały z zachwytu, a my byliśmy szczęśliwi obserwując ich radość.

O umówionej godzinie wrócili właściciele i zostaliśmy zaproszeni na pyszną fińską herbatę i ciasto. Od pierwszego słowa czułam, że to są dobrzy kochający siebie i innych ludzie. Z pasji do Finlandii stworzyli mały raj na ziemi. I chociaż pandemia również dla nich była bolesna, to w tym najgorszym okresie nie myśleli tylko o sobie. Ich psy zaopatrywały starszych ludzie, niosąc im w plecakach zakupy. A obecnie są maskotkami Dolnego śląska, zasłużyły!

Wracając do naszych odwiedzin, gospodarze, (bo chociaż na stałe mieszkali we Wrocławiu, to odkąd powstała ta wioska zamieszkali w maleńkim domu wraz z zwierzętami i są tam na co dzień) oprowadzili nas po wiosce, (którą można również zwiedzać po wcześniejszym zakupie biletu) zobaczyliśmy ciekawe namioty, z wygodnymi materacami, domek muminka z piętrem do spania, trzy sauny, gdzie w jednej można biesiadować, zagroda dla reniferów, szkołę fińską.

Wszędzie śnieg, wyglądało magicznie.

Próżniej był czas na wywiad i wręczenie certyfikatu, bo Kalevala jest romantyczna. Odbywają się tu zaręczyny, można spędzić romantyczny wieczór w saunie, namiocie czy podziwiając gwiazdy.

Gorąco polecam, warto, sympatyczni właściciele, nowe doświadczenie, piękna okolica.

Kontakt

www.kalevala.pl

Tel.: 500 290 965

Adres Lapońska 1

Borowice 58-564 Karpacz

Polecam

Anna Guzior-Rutyna

Leave a Reply