Dom nad Wierzbami

Chcesz spróbować życia w stylu slow? Odwiedź Dom nad Wierzbami. Zwolnisz rytm życia, zaznasz bliskiego kontaktu z naturą, regionalną kulturą, poznasz smak prostego, zdrowego jedzenia – a to wszystko w domu zbudowanym ze stuletnich bali.

Do Domu nad Wierzbami dotarłam wraz z mężem 18 grudnia na zaproszenie uroczej właścicielki Basi. Kiedy przyjechaliśmy było już ciemno, więc nie mogliśmy się rozkoszować widokami, ale za to zostaliśmy ciepło przyjęci przez właścicielkę i miłe małżeństwo – gości Basi.

Pokazano nam dwa pokoje do wyboru, wybraliśmy większy z nich usytuowany obok łazienki z wanną, gdyż obiekt nie posiada łazienek w pokojach, co powiem szczerze jest rzadkością w dzisiejszych czasach. I o ile kilka lat temu, kiedy mój mąż zamówił mi nocleg w hostelu blisko telewizji (bo bardzo wcześnie rano miałam udać się do programu „Pytanie na Śniadanie”) i okazało się, że mam dzielić jakby mieszkanie i łazienkę z obcym mężczyzną (na szczęście dojechała koleżanka) i byłam tym przerażona, mówiłam, że nigdy więcej. W Domu nad Wierzbami łazienka obok pokoju nie była żadnym problemem.

Później zostaliśmy zaproszeni na obiadokolację. Nie skorzystaliśmy bo już byliśmy pełni po wcześniejszym posiłku, ale skorzystaliśmy z zaproszenia na herbatę i nie tylko. W części wspólnej na dole domu jest otwarta kuchnia, gdzie goście samodzielnie mogą przygotować sobie kawę czy herbatę, jest też telewizor, jedyny w domu, bo w pokojach również nie ma takiego wyposażenia (i dobrze), jest duży stół, fotele i zwierzęta, które swobodnie sobie chodzą – 5 kotów  i pies Synek. Jeden taki śliczny kot rudzielec podsiadł Andrzeja, ulokował się na jego fotelu, więc Andrzej pił herbatę na stojąco, a do mnie przymilał się piesek. Lubię zwierzęta, jednak jeśli ktoś ma alergię na koty czy psy i boi się zwierząt, to raczej nie będzie to dla niego wymarzone miejsce na wypoczynek. Z rozmowy z Basią wiem, że goście często zabierają koty do swoich pokoi, przytulają. Jak miło.

Basia, czyli właścicielka obiektu okazała się ciepłą, serdeczną osobą, w której towarzystwie z pozostałymi gośćmi spędziliśmy kilka godzin tego wieczora. Bardzo otwarta osoba, chociaż już w wieku senioralnym, to jednak energiczna, młoda duchem była dziennikarka, która na emeryturze zapragnęła spokoju, kupiła dom, ale z miłości do ludzi otworzyła go dla gości. W tym domu człowiek czuje się jak u cioci na wsi. Basia zwraca się do gości po imieniu i tego oczekuje w zamian. Chodzisz w kapciach lub w skarpetach, szwendasz się po kuchni, robisz co chcesz, czujesz, że właściwie nic nie musisz i to jest piękne.

Po miłych rozmowach nadszedł czas na odpoczynek, a następnie ranek. Spaliśmy jak zabici. Wstaliśmy wypoczęci a ja przespałam moje poranne wstawanie o 5:00. W takiej ciszy, którą trudno zaznać w mieście, można spać i spać.

O 7:30 czekała na nas Basia. Byliśmy umówieni na wywiad, wręczenie książek i certyfikatu.

Podziwialiśmy jeszcze obrazy, które są zawieszone w całym domu, a to dlatego, że w tym domu były organizowane plenery malarskie.

Następnie udaliśmy się z Andrzejem na spacer, zwiedzaliśmy otoczenie, a rudy kot z nami.

Zwiedziliśmy też Szary Dom z 40-to metrową salą szkoleniową z lustrami i pokojami gościnnymi, który powstał w 2014 roku.

Dom nad Wierzbami leży na dużym terenie w środku małej wioski z bezpośrednim dojściem do rozlewiska Bugu. W otoczeniu przyrody z sauną, wanną, w której można zakosztować kąpieli ziołowej, pohuśtać się na huśtawce, wypożyczyć kajaki lub rower, leniwie lub aktywnie spędzić czas we dwoje lub w samotności. Dom nad Wierzbami w 2010 roku uzyskał Polski Certyfikat Ekoturystyczny nadany przez Społeczny Instytut Ekologiczny w Warszawie. Jest obiektem wyłącznie dla osób dorosłych, więc idealny dla par, które szukają spokoju czy dla singli.

Po spacerze wróciliśmy do domu, gdzie czekało już na nas pyszne śniadanie przygotowane z ekologicznych i lokalnych produktów. Smakowało wybornie.

Czas naglił, więc musieliśmy już wyjeżdżać. Na koniec Basia podarowała nam swojski olej tłoczony na zimno wyprodukowany przez znajomego oraz coś wyprodukowane przez nią. Dziękujemy.

Gorąco polecam Dom nad Wierzbami. Sympatyczna właścicielka, kochane zwierzęta, bliskość natury, cisza, spokój, pyszne jedzenie, przystępne ceny.

Kontakt

https://domnadwierzbami.pl/

Tel.: 607 633 380

Adres:

Jackowo Dolne 11A

07-203 Jackowo Dolne

Polecam

Swatka Anna

Leave a Reply